C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası

Ankara Risk Analiz  – Türk OSGB
www.turkosgb.com
bilgi@turkosgb.com
0501 2081797
ankarariskanaliz

(C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ

PROGRAMIN AMACI

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve “İş Güvenliği Uzmanları’nın Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hk. Yönetmelik” hükümlerine göre; işyerlerinde görevlendirilecek İş Güvenliği Uzmanlarının alması gereken zorunlu eğitimdir. İlgili yönetmelik hükümlerine göre, iş güvenliği uzmanlığı eğitimleri sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumları tarafından verilmektedir.

AB standartlarına uyum sürecinde yenilenen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelerde “önleyici yaklaşım” benimsenmiştir. Günümüzde önleyici yaklaşımın en önemli uygulamalarından biri de, işyerlerinde konuyla ilgili eğitim almış iş güvenliği uzmanlarının çalıştırılmasıdır. Modern ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de ilk kez 2003 yılında değişen İş Kanunu ve sonrasında yayınlanan yönetmeliklerle hayata geçirilen bu uygulama ile; sanayi işletmeleri ve şantiyelerde çalışacak iş güvenliği uzmanlarının standart eğitim programlarından geçirilmeleri, yapılacak bir sınavdan sonra Çalışma Bakanlığı’nca belgelendirilmeleri öngörülmüştür. Burada amaç, insan sağlığı ile ilgili böylesi önemli bir konuda çalışacak kişilerin işletmelerce rastgele seçilmemesi, belirli bir standarda sahip olmalarının sağlanması ve takip edilebilmelerinin kolaylaştırılmasıdır.

Eğitim ve sınav sonrası iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olanlar yüksek istihdam olanaklarına sahip olacaklardır. Bu alanda çalıştıkları ve belge sınıfını (B) ve (A)’ya yükselttiklerinde ise iyi bir gelir ve kariyer olanakları yakalayacaklardır.

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası EĞİTİM PROGRAMI VE SÜRESİ

İş Güvenliği Uzmanlığı yönetmeliğine göre eğitimin süresi toplam 220 saattir. Bunun 90 saati uzaktan eğitim, 90 saati örgün eğitim ve 40 saati iş güvenliği uzmanı bulunan bir işyerinde yapılacak pratik eğitimden oluşmaktadır. Eğitimin toplam süresi yaklaşık 1 aydır.Sınıf eğitimleri hafta içi ve hafta sonu akşam 15.00-21:00.saatleri arasında veya talep halinde sabah grupları şeklinde yapılacaktır.

Eğitimin ilk 15 gününde uzaktan eğitim tamamlanmakta; kalan 15 günde adaylar sınıf eğitimine alınmaktadır. Uzaktan eğitimleri takip etmeleri için katılımcılara birer şifre verilmekte ve 15 günlük süre içinde uzaktan eğitimleri tamamlamaları istenmektedir. Adayların uzaktan eğitimdeki bütün dersleri, ön ve son testleri tamamlaması, sınıf eğitimlerinin % 90’ına devam etmesi zorunludur.

İlgili yönetmelik hükümleriyle belirlenmiş eğitim programı; iş güvenliği alanıyla ilgili genel bilgiler, yasal mevzuat ve çeşitli alan derslerini içeren toplam 49 dersten oluşmaktadır. Dersler yönetmelikte belirtilen sıralamaya uygun olarak verilmekte ve adayların derslere devam durumları (uzaktan, senkron ve sınıf eğitimleri olarak ayrı ayrı) Çalışma Bakanlığı’nca denetlenmektedir.

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası EĞİTİM SONRASI

Eğitimlerini ve stajını başarıyla tamamlayan adaylara eğitim katılım belgesi verilmektedir. Aday bu belge ve Bakanlıkça ilan edilecek diğer belgelerle birlikte; yılda üç kez Bakanlıkça yaptırılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına başvuru yapma hakkı kazanmaktadır. Yapılacak sınavda 70 puan alan aday “C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı” belgesi almaya hak kazanacaktır. Adayın sınavı başardıktan sonraki belgelendirme süreçlerinde neler yapacağı ve hangi belgeleri hazırlayacağı Bakanlıkça duyurulmaktadır. Sınav süreçleriyle ilgili başvuruları takip sorumluluğu adayın kendisine ait olmakla birlikte, eğitim kurumu adaylara yardımcı olacaktır.

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası EĞİTİMİNE KİMLER KATILABİLİR

Eğitime katılma hakkına sahip olan meslek grupları İş Güvenliği Uzmanlığı Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Yönetmeliğe göre eğitime katılabilecekler aşağıda belirtilmiştir. Sayılan alanlardan mezun olmayanlar eğitime kabul edilmeyecektir.

  1. Mühendisler (Ziraat ve Orman Mühendisi dahil)
  2. Mimarlar
  3. Teknik Öğretmenler
  4. Fen veya Fen-Edebiyat Fakültelerinin Fizik ve Kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar
  5. Meslek yüksekokullarının İş Sağlığı ve Güvenliği Programı önlisans mezunları.

PRATİK EĞİTİM

Pratik eğitimin süresi toplam 40 saattir. Genellikle bir haftalık bir zaman dilimde tamamlanmaktadır. Pratik eğitimin mutlaka iş güvenliği uzmanı çalışan bir işyerinde ve iş güvenliği uzmanı nezaretinde yapılması gerekmektedir. Adaylar  bu koşula uyan işyerlerinde yapmak konusunda serbesttirler. Staj yeri bulamayan adaylara eğitim kurumu gereken yardımı yapacaktır.

C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası EĞİTİM PROGRAMININ BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHLERİ

Eğitim bütünüyle Bakanlık kontrolünde ve denetiminde yapılmaktadır. Bu nedenle, bir eğitim grubu açmak için gerekli onayın Bakanlıktan alınabilmesi, en az 15 adayın programa başvuru yapmasına bağlıdır. Gereken başvuru sağlandıktan sonra yaklaşık 15 gün içinde eğitime başlanacaktır. Konuyla ilgili bilgilendirme bu süre içinde adaya, eğitim kurumu sorumlu müdürü ve diğer görevliler tarafından yapılacaktır.

c sınıfı iş güvenliği sertifikası ücreti
c sınıfı iş güvenliği sertifikası nasıl alınır
c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası
iş güvenliği uzmanlığı sertifika programı
iş güvenliği uzmanı
c sınıfı iş güvenliği eğitimi

Tagged with: , , , , ,
Türk OSGB İletişim, Uzmanlık kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Risk Analiz Değerlendirmesi
Ankara Risk Analizi
%d blogcu bunu beğendi: