İş Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Üniversitelerin fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar, teknik öğretmenler, mimar, teknik elemanlar ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları iş güvenliği uzmanı olabilir. Bu kişiler iş güvenli eğitimlerine katılıp; sınava tabi tutularak aldıkları dereceye göre sertifika aldıkları takdirde iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler.

İş Güvenliği Sertifikası almak için eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvuru yapmak gerekmektedir.

– Başvuru yapılan eğitim kurumuna hitaben adayın hangi iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacağını belirten ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerini içeren başvuru yazısı.

– Adayın eğitim durumunu belgeleyen diploma veya mezuniyet belgesi.

– A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.

– B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.

– İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitimine katılacaklar için geçerli mevcut belge.

– Yukarıda belirtilen belgelerin aslı ve örneğinin getirilmesi halinde eğitim kurumları tarafından tasdiki yapılır. Başvuru sırasında gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları kabul edilmez. Bu durumun sonradan ortaya çıkması halinde bile eğitim, sınav ve belgeleri geçersiz sayılır.

– Başvuru esnasında adaylardan katılacakları programın gerektirdiği şartları karşıladığını gösteren belgeleri istemek eğitim kurumlarının zorunlulukları arasındadır. Ayrıca bu belgeleri beş yıl süreyle her bir aday için açılan dosyada saklamakla yükümlüdürler. Bu konuda, Yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen hükümlere aykırı işlemlerden doğacak sorumluluk eğitim kurumuna aittir.

– Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belge sahipleri, bu belgelerinin yeterliliklerini Bakanlığa onaylatarak eğitim kurumlarına başvuru yapabilirler.

– İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve eğitimleri Hakkında Yönetmeliğinde belirtilen çalışma sürelerinin tespitinde Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları, diploma veya mezuniyet belgelerinin doğruluğunun tespitinde Yüksek öğretim Kurulu kayıtları esas alınır.

Eğitim programları

– Eğitim kurumları Bakanlıkça belirlenen müfredatı esas alarak hazırlanan ve eğitim verilecek konulara uygun eğiticilerin ve iki yedek eğiticinin yer aldığı teorik eğitim programını eğitimin başlangıç tarihinden en az on iş günü önce, eğitime katılacakların listesi ile birlikte Bakanlığa yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.

– Ayrıca bakanlığa pratik eğitimin yapılacağı işyerlerinin listesi ve eğitim tarihlerini yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.

– Eğitim kurumları, mücbir nedenlerle eğiticilerde değişiklik olması halinde eğitimin başlamasından önce Genel Müdürlüğe yazı, faks veya e-posta yoluyla bilgi verirler.

– Bakanlıkça onaylanmamış programlarla eğitime başlanamaz.

– Teorik ve uygulamalı dersler haftanın günlerine dengeli olarak dağıtılır. Adayların, teorik eğitimin %90’ına ve uygulamalı eğitimin tamamına katılımı zorunludur. Eğitim kurumlarınca, eğitimin sonunda adayların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir.

Eğitim ve Sınavlar

Bakanlıkça belirlenecek teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olmamak kaydıyla eğitime tabi tutulur.

– İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu eğitimin süresi otuz saatten az olamaz.

Eğitim katılım belgesi

– Eğitimi tamamlayan adaylara eğitim kurumları tarafından, örneğe uygun eğitim katılım belgesi düzenlenir. Bu belgeler, eğitimin tamamlanmasından itibaren en geç on gün içerisinde Bakanlığa gönderilir.

– Eğitim katılım belgesi Bakanlığa gönderilmeyen adaylar sınava katılamaz, yenileme eğitimine katılma zorunluluğu bulunanların ise vize işlemleri yapılmaz.

Sınavlar

Eğitim programlarını tamamlayan adaylar Bakanlıkça yapılan sınava tabi tutulur. İlk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.

Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır. Hiçbir eğitim kurumu Uzmanlık Sertifikası düzenlemez. Sadece katılım belgesi düzenler. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılan ya da yaptırılan sınavda 70 veya daha üzeri puan alanlar, uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

 

iş güvenliği uzmanlığı belgesi nasıl alınır
iş bitirme belgesi nasıl alınır
iş göremezlik belgesi nasıl alınır
isg nedir
c sınıfı iş güvenliği sertifikası nasıl alınır
iş güvenliği sertifikası ücreti

Tagged with: , , , , , , , , ,
Türk OSGB İletişim, İş Güvenliği kategorisinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Risk Analiz Değerlendirmesi
Ankara Risk Analizi
%d blogcu bunu beğendi: